Chtěla bych vám o sobě napsat pár řádků. Jmenuji se Lenka Prouzová (Dohaničová), je mi 30 let (2011) a léčím se s CF. No, moje velké štěstí začalo 14.6. 2008, kdy jsem se vdala za Martina Prouzu. Samozřejmě, jako každý jiný, jsme si přáli miminko, o které jsme se snažili skoro 2 roky a nějak to pořád nepřicházelo.
Podstoupili jsme tedy inseminaci a na první pokus se zadařilo. Moje těhotenství bylo naprosto bez problémů, nikdy mi nebylo líp. Plicní funkce před otěhotněním byly kolem 60 % a v době těhotenství i o něco víc. V 29. týdnu se miminko chtělo jít už asi podívat na maminku, takže jsem musela ležet ve FN Hradec Králové, kde těhotenství udrželi ještě do 33. týdne. Během těhotenství jsem přibrala 9 kg. 

Měla jsem ho klidné, bez těhotenských nevolností, otekání nohou a dalších nepříjemných věcí, co mívají těhulky. Prostě pohoda.
S manželem jsme plánovali mimčo asi půl roku po svatbě. Vše jsem nejdříve zkonzultovala s panem doktorem Filou, jestli jsem v takovém stavu, kdy mimčo můžu mít nebo ne. Sice jsem měla spirometrii 45%, ale fyzicky jsem na tom byla, jako kdybych měla aspoň 55% :) a pan doktor mi to povolil. Byla jsem šťastná. Ještě nás čekala návštěva na genetice, kde manželovi udělali testy, zda je nebo není nosič. A paní doktorka Piskáčková nám vysvětlovala, jak to bude probíhat, když otěhotním, jaké vyšetření mně budou dělat a v jakém týdnu se například vyšetřuje, zda je mimčo zdravé nebo ne. A také jsme byli seznámeni s tím, že taky nemusím otěhotnět a budu muset na umělé oplodnění. Manželovi testy dopadly dobře.
Po roce snažení stále NIC. Ano, i zdravým lidem to občas trvá déle, ale u nás se nedá moc dlouho čekat, takže jsem kontaktovala paní doktorku na genetice a ta mě odkázala na reprodukční centrum.

Dana Převorovská 35 let.
Transplantace plic 30.11. 2012
Syn Jakub 11 let a Ondřej 5 let.

Cystická fibróza mi byla diagnostikována velice brzy. V její přítomnosti žiju tedy celý život.
Celý život byl díky ní ovlivněn - co se týče rozhodování, v přístupu řešení i neřešení daných problémů. Vrozená nemoc vám dá jakousi jednoduchost a přímočarost a paradoxně vám mnohdy ukáže jasný směr. Neztrácíte čas. Víte, že prostě nemůžete. A i když riskujete, že rozhodnutí nemusí být správné, prostě jednáte a nepřešlapujete na místě jako spousta zdravých lidí. V tom je kladná stránka Cf.

Od začátku se léčím v Motole, kde vzniklo první CF centrum. Díky docentce Vávrové, která se celoživotně problematice Cf věnovala a díky její péči jsem zdárně vyrostla v dospělou ženu.
Měla jsem to štěstí, že moje nemoc měla velice dobrý průběh. Vyrůstala jsem prakticky jako normální dítě. Sport, tábory, přátelé…… I tak jsem ale věděla, že smrt je mi v zádech mnohem blíž.
Vyrůstáte s tím, že nebudete mít děti, že jednou možná bude transplantace……

Ne že bych nechtěla, ale spíše ze strachu, jak by to probíhalo, jestli by miminku nevadily všechny ty léky a hlavně co by s ním bylo kdyby...kdybych se já nemohla postarat?
Když mi bylo dvacet, zaskočil mě pan doktor otázkou „Přemýšlela jste někdy o dětech? Je nejvyšší čas nad tím uvažovat“. Doporučil mně tenkrát článek, který napsala jedna pacientka do časopisu. Jeho přečtení mně pak hodně pomohlo v rozhodování.
Byla jsem na tom opravdu dobře a těhotenství nic nebránilo. Jsem člověk, který řeší věci na poslední chvíli a tak jsem bez jakýchkoliv vyšetření a porad s doktory vysadila antikoncepci a čekala, co bude.
Dva roky se nedělo nic a už jsem se pomalu začala obávat, že to samo nepůjde. A pak jsem jednoho krásného dne zjistila, že jsem těhotná. S hrůzou jsem volala Motol a bála se, co mi na to řekne pan doktor. Kupodivu byl uplně v pohodě.

Sponzoři a partneři

NADACE ČEZ
NADACE ČEZ
NADACE ČEZ
Více...
MYLAN
MYLAN
MYLAN
Více...
PROFI CREDIT
PROFI CREDIT
PROFI CREDIT
Více...
ŽIVOT DĚTEM
ŽIVOT DĚTEM
ŽIVOT DĚTEM
Více...
P3 Logistic Parks
P3 Logistic Parks
P3 Logistic Parks
Více...
facebook_page_plugin