Od počátku našeho vztahu jsem s partnerem mluvila o tom, že mám cystickou fibrosu a sdíleli jsme i všechno, co to znamená pro naše případné rodičovství. Postupně jsme dozráli k tomu, že pokud bude partner podle vyšetření nosičem genu CF, nebudeme si pořizovat „vlastní“, biologické dítě, ale nabídneme domov dítěti bez rodičů. Krátce před naší svatbou jsme navštívili oddělení genetiky a nechali vyšetřit partnera na nosičství genu CF. Ulevilo se nám, nosičství žádné z testovaných mutací nebylo prokázáno.
Dva roky po svatbě jsme dospěli k tomu, že bychom rádi obohatili naši rodinu o miminko. Moje první cesta směřovala k doktoru Filovi. Je můj zdravotní stav dostatečný na to, abych dokázala donosit zdravé dítě? Neohrozí těhotenství můj stav?

U žen s cystickou fibrózou kromě stupně závažnosti této nemoci není překážka znemožňující mít dítě. Mohou u nás být určité komplikace jako například neprůchodné vejcovody kvůli vazkému hlenu, ale to nejsou překážky, se kterými by si doktoři neporadili.

První a ne malý problém je najít si partnera, který CF bude tolerovat a dokáže se přenést přes ty horší možnosti, které ho s námi možná čekají. Věřte mi, že není moc chlapů, kteří dovedou milovat, pečovat a žít s tím, že dokud nás smrt nerozdělí není možná až tak daleká vyhlídka.
U CF mužů je ta situace ještě horší, jelikož ti bývají velmi často neplodní.

Pokud se pár kde je jeden z partnerů CF nemocný rozhodne mít dítě, je několik věcí které rozhodně udělat musí. V první řadě je nutné nechat zdravého partnera vyšetřit, jestli náhodou není nosičem genu CF. Pokud testy na nejčastější mutace nosičství neodhalí, můžeme pokračovat dál (i když je pořád možnost že je nosičem nějaké velmi vzácné mutace genu CF, který se kvůli minimálnímu výskytu netestuje).

facebook_page_plugin