Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku bohužel nelze snadno odpovědět. Lépe by bylo řešit vhodnost konkrétního sportu pro konkrétního pacienta, neboť zcela obecné doporučení prakticky dát nelze.
Vzhledem k tomu, že CF má velmi různorodé klinické projevy, bude jiné doporučení pro nemocného s těžkým plicním postižením, jiné pro nemocného s cukrovkou a jiné pro nemocného s osteoporózou.
Nemocní s CF mají vyšší energetickou potřebu a vysokou konentraci solí v potu. Obecně tedy je nutné při fyzické námaze hradit energetickou potřebu více než u běžné populace a rovněž hradit ztráty solí pocením.

Abych řekla pravdu, sportu jsem nikdy nefandila. Připadalo mi super, že nemusím na tělocvik a cvičit s ostatními ve třídě. V té době mi však nedocházelo, že je opravdu důležité sportovat. Všichni mi totiž říkali, že pro mé zdraví bude nejlepší, když se budu šetřit.
Jak jsem zjistila později, byla to pěkná blbost, ale co nadělám. Během dospívání to nějak šlo, sice jsem nebyla nejaktivnější, ale nějak jsem všechno zvládala.
Krize nastala asi tak v roce 2010, kdy jsem všechny své myšlenky směřovala k tomu, jak se co nejvíce vyhnout námaze. Místo abych vyšla kopec, jela jsem autobusem a i do druhého patra jsem jela výtahem. Moje hlavní myšlenka byla: hlavně se nezadýchat!!

Zdravíme z Jizerských hor!

Již delší čas máme jako rodiče potřebu podělit se s vámi o příběh našeho života se synem Kryštofem.
Kryštof se nám narodil jako první dítě v roce 1993 a již v porodnici bylo zřejmé, že něco není v pořádku. Kryštof byl neklidné, zahleněné miminko - nejedl, nespal, tudíž neprospíval. Ani po propuštění domů se situace nelepšila. Ba naopak, ve věku třech měsíců jsme byli hospitalizováni se zápalem plic, který nereagoval na žádnou léčbu. Proto byl Kryštof převezen do FN Motol a během 2 dnů nám byla sdělena diagnóza. O cystické fibróze jsme do té doby neměli ani ponětí. Synův stav byl velmi vážný, během následující půlroční hospitalizace došlo ke dvěma kardiopulmonálním selháním, která měla vliv na Kryštofův mentální vývoj. K tomu se bohužel potvrdila kolonizace Pseudomonas aeruginosa již v tak útlém věku. Z první propustky domů jsme se vraceli leteckou záchrannou službou. Vzhledem k tomu, že v té době lékaři neměli zkušenosti s takto malým pacientem s CF, byly prognózy děsivé a velmi nejisté.

facebook_page_plugin