just breathe project banner

JUST BREATHE PROJECT

Kanadský fotograf Ian Ross Pettigrrew, sám diagnostikovaný s mírnější formou s CF v 38 letech, oslovil americké dospělé nemocné s CF, procestoval Kanadu a vytvořil knihu fotografií a příběhů 92 dospělých nemocných s cystickou fibrózou. Jedním z hlavních účelů je upozornit Američany a Kanaďany na možnost zapsat se na dárcovskou listinu orgánů.

 
salty girls projekt sirokouhly

SALTY GIRLS PROJECT

Salty girls jsou pokračováním a dalším stupněm projetku JUST BREATHE: Dospělí nemocní s cystickou fibrózou. Projekt Salty girls původně vznikl jen jako vtip, ale ve světe vzbudil velký ohlas. Většina žen je ve věku mezi 20-40 roky. Do projektu se už zapojilo více než 60 žen s cystickou fibrózou.

 

Mellisa

Jaké to je, mít cystickou fibrózu? Je to těžké, vyžadující pokoru a děsivé.

Je to těžké, protože je to život jako na houpačce. Jeden den se cítíte výborně a další skončíte v nemocnici napojení na kapačkách a na kyslíku, bojující doslova o každý nádech. Je to těžké pro vaše milované a blízké vidět vás v takovém stavu a cítit se bezmocně, protože jediné co mohou udělat, je sednout si stranou a dívat se. Je to těžké po psychické stránce dělat jakékoliv plány do budoucna, a vzadu v hlavě se strachovat, jestli se ty plány vůbec uskuteční, než vyprší čas, kterým vám byl v životě dán.

A to je ta děsivá část. Smrt. Vědět, že kdykoliv můžete chytit nebezpečné bacily, které vás srazí do spirály, ze které už není úniku zpět.

Rozdodla jsem se nežít život ve strachu z toho slova. To mě naučilo pokoře. Nemoc mě naučila tolik o trpělivosti a vytvrvalosti, jako bych nezažila nikde jinde. Je rpo mě ohromující slyšet, je jsem pro ostatní inspirací. Já se snažím jenom žít, dýchat a překonávat CF, ostatní ve mě ale vidí bojovníka, šampióna a hrdinu... to mě povzbuzuje dál.

Bylo mě 8 týdnů, když mým rodičům řekli, že mám cystickou fibrózu. O 30 let později mám titul na univerzitě. Žiju 5 let v Calgary, což je na druhá straně Kanady, než ke jsem vyrůstala a kde jsem se snažila udržet se zdravá. Jsem nyní maminka, a snažím se stát i lektorkou jógy. Pořád mám plno snů a přání do budoucna a to mě popohání dál bojovat a hlavně nadevše dýchat. Moje motto pro ty nejtěžší dny zní " Máš CF, ale CF nemá tebe". Melissa 30.

 

Sponzoři a partneři

NADACE ČEZ
NADACE ČEZ
NADACE ČEZ
Více...
MYLAN
MYLAN
MYLAN
Více...
PROFI CREDIT
PROFI CREDIT
PROFI CREDIT
Více...
ŽIVOT DĚTEM
ŽIVOT DĚTEM
ŽIVOT DĚTEM
Více...
P3 Logistic Parks
P3 Logistic Parks
P3 Logistic Parks
Více...
facebook_page_plugin