Máme pro Vás nové informace aktualizované k 17.4.2020

Požádali jsme jednotlivá CF centra o aktuální informace. Situace se samozřejmě mění velmi rychle, ale zde přinášíme informace od Vašich lékařů, kteří se ozvali. Informace budeme doplňovat tak, jak se k nám dostanou. Předesíláme, že zítra již může být situace jiná, proto budeme sledovat průběh mimořádných opatření a o novinkách se dozvíte.

Aktualizováno k 17.4.2020

Dětské CF Centrum Olomouc

Dětská část centra CF FN Olomouc - provoz omezen - poradny t.č. zrušené - komunikujeme emailem a recepty e recepty - od příštího týdne budou poradny 1x týdně.

 

Dospělé CF Centrum Olomouc 

v Olomouci u dospělých pokračujeme, pokud je stav stabilní, v komunikaci mailem či telefonem + psaní elektronických receptů. Při akutním zhoršení je možná ambulantní kontrola v co nejsterilnějších podmínkách včetně RTG (ale spirometrii teď neprovádíme) a vyšetření COVID. Pokud by byla bez podmínečně nutná hospitalizace, pak na izolačním pokoji na "čistém oddělení", jak teď už máme jednu pacientku s CF po plicní transplantaci (COVID negativní).

 

Dětské CF Centrum Hradec Králové

Co se týče kontrol, domluva je stále individuální. Nevím, jak bude probíhat
provoz v květnu.
Snažíme se o co největší bezpečnost pro pacienty. Protože nemáme zřízenou
čekárnu zvlášť pro CF pacienty, bereme je rovnou, co přijdou do ambulance či
je necháme čekat venku/v autě a zveme poté telefonicky rovnou do ambulance
(projdou pár metrů chodbou od vstupních dveří na kliniku).


Dětské CF Centrum Brno

V dětském CF centru v Brně jsou pravidelné ambulantní kontroly stále zrušené, protože pracoviště slouží jako primární místo pro děti s podezřením na koronavirus. Kontroly CF probíhají pouze individuálně po telefonické domluvě. Většina věcí se řeší konzultacemi na dálku. Následky hackerského útoku se podařilo postupně napravit, takže je možné psát rcp i komunikovat emailem. Složitá situace naštěstí nenarušila žádosti o kauzální léčbu, která byla zahájena u 6 dětí.

Dospělé Brno

Na dospělé části máme ještě stále zrušené pravidelné kontroly, naše specializované ambulance jsou až do odvolání zrušeny. Máme v tuto chvílí stále ještě zrušená plicní lůžka vůbec, fungujeme jako COVID jednotky a přijímáme pouze pacienty se suspekcí na COVID. 

Nicméně PC systémy nám již fungují a můžeme odesílat eRecepty. Také vše potřebné rádi zkonzultujeme s našimi pacienty po telefonu. Naši pacienti samozřejmě budou v případě akutního zhoršení zdravotního stavu ošetřeni v rámci naší plicní příjmové ambulance.

 

Dospělé CF Centrum Motol

Na plicním v Motole jsou již ambulance v provozu, máme i "čistou" stanici pro hospitalizace na modré budově. Každý hospitalizovaný je přijímán do izolace do výsledku COVID. Rizika samozřejmě trvají, ale víme o nich a minimalizujeme je. 

 

Dětské CF Centrum Motol

V dětské části FN Motol již provozujeme ambulanci v běžném režimu za dodržování všech dřívějších, nyní zpřísněných hygienicko epidemiologických pravidel. Nošení roušek samozřejmě platí i pro doprovody pacientů.

Apelujeme na všechny naše pacienty, aby se po příchodu "z ulice" hned hlásili v ambulanci CF a nechodili sami o své vůli po vyšetřeních, která jsou mimo ambulanci (spirometrie, antropometrie, sono, rtg... atd). Na jednotlivá vyšetření, budou vysláni až sestřičkou z ambulance.

Roušky/respirátory přímo určené k rozdávání pro pacienty zatím nemáme, ale informace o tom, že se to plánuje, proběhla.

 

Dětské CF Centrum Plzeň

Provoz CF a pneumologické ambulance na DK v Plzni je již plně obnoven v běžném režimu, za dodržení zvýšených hyg.-epidem. podmínek, roušky/respirátory pro pacienty již máme.

 

 

Aktualizováno k 2.4. 2020

Dětské CF centrum FN Motol:

 • Při plánované kontrole se lékaři předem s pacientem telefonicky domlouvají a konzultují a při dobrém zdravotním stavu kontrolu vynechají a nová je naplánována za 3 měsíce
 • Akutní případy přicházejí na kontrolu okamžitě
 • Roušky v centru nejsou k dispozici, pacient si musí obstarat roušku sám

Dospělé centrum FN Motol

 • pouze akutní kontroly. Den před plánovanou kontrolou, kdo se neozve sám pan doktor volá/píše mail s dotazem na potíže a nabídkou poslat jen recepty SMS.
 • Kontakt v případě potřeby na mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., telefon jen v případě nějaké krize (vykašlávání krve apod.).
 • Ústenky pacientům rozdávat nemůžeme, nejde je ani předepisovat na poukaz

Dětské CF centrum FN Brno 

Vážení pacienti a rodiče,

jsme už schopni psát erecepty.

FN Brno se postupně vzpamatovává z hackerského útoku a už i my máme na klinice funkčních pár počítačů.

Nadále prosím využívejte v komunikaci přednostně email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo nově volejte 7-19 h na telefon 532 234 976 (Vám známá koncovka 4554 je nyní nově vybudovaná COVID ambulance, tam prosím nevolejte).
Večer a v noci se dovoláte na JIP 532 234 245.

Jako lékaři infekční kliniky kvůli COVID-19 pandemii fungujeme na týmy, proto prosím buďte trpěliví s našemi odpověďmi na emaily a psaním receptů.

Pravidelné kontroly jsou stále odvolány. Telefonické konzultace nadále poskytujeme, kontroly jen po domluvě při zhoršení. Sputum ke kultivaci také můžete přinést, ale výsledek stále čekejte cca za 10 dní, až když nám přijde papírový výsledek, v laboratoři instalují zcela nový informační systém.

Děkujeme za trpělivost. Věříme, že spolu to zvládneme ustát a brzy se setkáme ve zdraví tváří v tvář.

Za tým CF centra Brno M. Malá

Dospělé CF centrum FN Olomouc

 • kontroly jsou jen akutní
 • konzultace, informace, recepty mailem nebo telefonem
 • nutná hospitalizace pro exacerbaci - izolační pokoje jsou pro CF pacienty dostupné (zatím, situace se ale mění každou hodinou)
 • obyčejné roušky mají pro každého pacienta na ambulanci, respirátory nejsou

Dětské CF centrum FN Hradec Králové

 • před plánovanou kontrolou lékaři kontaktují pacienty resp. jejich rodiče telefonicky a probírají jejich zdravotní stav. Pokud nemají akutní problémy tak kontrolu odkládají a odesílají jim e-recepty dle jejich potřeby. Při menších problémech eventuálně ordinují změnu léčby také po telefonu (např. ATB). Akutní stavy samozřejmě řeší.
 • Roušky již dochází, ale snad budou koncem týdne.

Dětské CF centrum FN Plzeň

 • Rodiče pacientů jsou informování, kontroly jsou jen po domluvě
 • Zasílají erecepty
 • Komunikace funguje telefonická i emailem

Dospělé CF centrum FN Plzeň

 • Kontroly pozastaveny
 • Zasílají erecepty
 • Komunikace funguje telefonická i emailem

Závěrem: informujte se ve svých centrech o aktuální situaci, zvláště pokud něco potřebujete. Nepodceňujte své potíže a nečekejte až bude lépe!

facebook_page_plugin