vedec zkouma vzorek na mikroskopuLéčba Kalydecem zlepšuje kapacitu a flexibilitu dýchacích cest u pacientů s CF a mutací G551D, jak ukazuje výsledek studie (více zde).
U CF způsobuje absence funkčního CFTR proteinu hromadění hustého hlenu, který ucpává plíce. Abnormality v hladkém dýchacím svalstvu, včetně navýšení hladké svalové hmoty, reakce na bronchodilatika a plicní hyperaktivita jsou u CF pacientů také často přítomné .

 

Vědci předpokládali, že ztráta funkčnosti CFTR je hlavní příčinou vedoucí k defektům v hladkém dýchacím svalstvu a obnovení činnosti CFTR by snížilo napětí hladkého svalstva u CF.
Studie proběhla s 12 dospělými CF pacienty a porovnávaly se výsledky měřením před medikací Kalydecem a po 48 hodinách na Kalydecu.
Výsledky ukázaly, že ivacaftor (Kalydeco) rychle obnovuje funkci CFTR proteinu a snižuje koncentrace chloridů v potu. Zvýšená funkce CFTR kanálu byla doprovázena znatelnými zlepšeními v obstrukci dýchacích cest.
Vědecký tým na tkáni odebrané z plic také hodnotil svalové funkce  a pozoroval, že rychlost cévní pulsní vlny a tvz. index zesílení (používaný k měření cévní tuhosti) se  po obnovení CFTR funkce snížily.
Léčba Kalydecem tedy vyvolala rychlé zlepšení v kapaitě a flexibilitě periferních dýchacích cest a svalového napětí. Předpokládá se, že ztráta funkčnosti CFTR může být primárním mechanismem způsobujícím zvýšené napětí v hladkém svalstvu u CF pacientů.  (detail zde)

 

facebook_page_plugin