Když cystická fibróza dospěje do fáze, kdy je potřeba nasadit kyslíkovou terapii, tak už je člověku většinou zle… Bývá to v období, kdy se slovo transplantace skloňuje ve všech pádech. Z počátku některým stačí , inhalovat kyslík jen přes noc na jakési přilepšení nebo při vykonávání nějaké činnosti, ale většinou je to tak, že jak se člověk dostane na kyslík, potřebuje ho prakticky pořád.
V ČR je DDOT (dlouhodobá domácí oxygenoterapie) naštěstí hrazena ze zdravotního pojištění, nicméně podmínky pro přidělení tekutého (mobilního) kyslíku jsou velmi přísné a člověk musí mít opravdu „štěstí“ aby je splnil. Jinak je odkázán na kyslíkový koncentrátor a je nucen trávit dny v jeho dosahu.
Koncentrátor - kyslíkový koncentrátor je zařízení zapojené do elektrické sítě. Většinou to bývá nějaká bedna zhruba velikosti kufru. Kyslík vyrábí stlačováním vzduchu na minerály zeolitu, čímž vzniká mě naprosto nepochopitelnou chemickou reakcí kyslík. Pokud pacient nesplní podmínky pro přidělení tekutého kyslíku, je odkázán k životu v dosahu téhle hučící příšerné bedny. Pojišťovna nijak neřeší, jak se takový člověk dostane k lékaři atd.

facebook_page_plugin