Cílová destinace

Neexistuje žádný oficiální seznam zemí, či oblastí, kterým by se měli pacienti s CF vyhnout. Ve většině případů je důležitější samotná příprava na cestu, než samotná cílová destinace. Je však dobré mít na paměti, že s cestováním do oblastí, kde není zaručena dostupnost zdravotní péče ani dobré hygienické podmínky (např. do oblastí s vlhkým tropickým podnebím v Jižní a Střední Americe, Africe a jihovýchodní Asii) se pojí značná rizika.

Volba cílové destinace

Volba cílové země značně závisí na zájmech a ochotě pacienta a jeho rodiny podstoupit určité riziko. Pacient, který chce vycestovat, by měl při výběru cílové země vzít v úvahu svůj momentální zdravotní stav a možné komplikace své nemoci. Měl by dát přednost zemím a oblastem s dobrou infrastrukturou a vysokou úrovní zdravotní péče. Měl by se seznámit se zdravotnickými zařízeními, která jsou ve zvolené zemi k dispozici. Doporučujeme před cestou zjistit jaká je dostupnost zdravotní péče v místě pobytu a konzultovat cestu se svým CF centrem. Měli byste se informovat o bezpečnosti, požadovaném očkování, zdravotním pojištění, dostupné zdravotní péči, potřebě a typu AC adaptéru apod.

V ideálním případě by v cílové zemi měla být dostupná komplexní zdravotní péče v CF centrech. Tu najdete zejména v zemích EU a Turecku, Izraeli, Severní Americe, Austrálii a Novém Zélandu. Lze cestovat i do zemí mimo EU ve východní Evropě, do Ruska, na Dálný východ, do Severní Afriky, Karibiku, Jižní Ameriky (země s mírným nebo subtropickým podnebím) či na ostrovy v Indickém a Tichém oceánu, ale cestu do těchto míst je zapotřebí dopodrobna naplánovat a zjistit si informace o místních či sezónních zvláštnostech a potřebných preventivních opatřeních. Před odjezdem by se pacient měl rozhodnout, jakým způsobem se vypořádá s případnými komplikacemi (a například si vytvořit seznam možných kontaktních míst v dané zemi, vhodných možností dopravy atd.).

V některých oblastech je značné riziko specifických infekcí včetně zápalu plic způsobeného bakterií Burkholderia pseudomallei, která se vyskytuje především ve sladké vodě a vlhké půdě v Thajsku, Malajsii, Vietnamu a severní Austrálii.

Extrémní podmínky

Hory a vysoká nadmořská výška

Vysoká nadmořská výška nad 2.500m.n.m. může být problém, poraďte se s lékařem před cestou. Nad 3.000m.n.m. neplatí běžné cestovní pojištění, musíte mít připojištěné sportovní aktivity.

Místa s nadměrnou vlhkostí, nebo stojatou vodou

Zvažte cestování do končin, kde je vysoká vlhkost a špatné hygienické podmínky. Můžete se tak vystavit riziku infekce, která pak bude mít dopad na vaše zdraví. Zejména v některých částech Asie můžete získat i nebezpečnou bakterii z rodu Burkholderia.

Místa s nízkou teplotou

Při pobytu v nízkých teplotách je největší riziko prochladnutí, které se pak projeví na dýchacích cestách. Nachlazení pak může vést až k zápalu plic. Chraňte si ústa a nos ať nevdechujete studený vzduch přímo.

Moře

Vlhký mořský vzduch nemocným CF většinou velmi svědčí. Aby se prokázal efekt „slaného“ vzduchu doporučuje se, aby pobyt u moře trval minimálně 10 až 14 dní. Evropské země dostupné vlastním automobilem jsou ideální volbou.

Místa s vysokou teplotou

Při pobytu ve vysokých teplotách, může dojít k dehydrataci, je tedy velmi důležité doplňovat tekutiny. U pacientů s CF navíc při pocení dochází k nadměrnému vylučování chloridu soli do potu a tak je nutné také dosolovat. Kapsle se solí vám mohou připravit i v lékárně. Zeptejte se svého lékaře.