Cestování

Život s cystickou fibrózou vám nemusí bránit v cestování. Cestování s cystickou fibrózou je sice těžší, ale ne nemožné. Velmi vám pomůže včasné plánování a spolupráce s vaším CF lékařem. Se správnou přípravou, může být péče o vaše zdraví mimo domov snadnější, než jste si mysleli.

Před odjezdem

Každý pacient by si měl před cestou do zahraničí uvědomit, že poblíž místa pobytu nemusí být dostupné žádné CF centrum. To by měli mít na paměti především pacienti se zhoršujícím se zdravotním stavem. Pokud během pobytu v zahraničí nastanou problémy, pacient by měl nejdříve kontaktovat své CF centrum v ČR.

Pacient s CF, který cestuje do odlišného podnebného pásma, se vystavuje především značnému nebezpečí dehydratace. Stejnou měrou ho ohrožuje vysoká koncentrace ozónu, nečistot v ovzduší a možnost infekce (ze vzduchu, z jídla, kvůli špatným hygienickým podmínkám). Před cestou je nutné zvážit i další faktory – např. časové a prostorové možnosti, možnost použití léčebných přístrojů, správné skladování léků a dostupnost lékařské péče v cílové zemi. Cestování s sebou může přinést únavu, stres a kinetózu (nevolnost v dopravních prostředcích, způsobenou jejich pohybem a houpáním). Možná se budete věnovat neobvyklým aktivitám. Dávejte tedy dobrý pozor i na případné přecenění svých fyzických schopností.

Může se stát, že ošetřující lékař pacientovi cestu vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nedoporučí. Což mimo jiné znamená, že nemocný nemůže uzavřít platné cestovní pojištění zahrnující pojištění případné léčby CF v zahraničí. Pacienti s nestabilním zdravotním stavem, např. s akutní plicní exacerbací, hemoptýzou (vykašláváním krve), neprůchodností střev nebo nekontrolovaným diabetem, by měli cestu odložit a počkat, dokud se jejich stav nestabilizuje.

Cestovní pojištění

U pacientů s chronickým onemocněním je výběr cestovního pojištění o něco složitější. Vyznat se v pojistných podmínkách jednotlivých pojišťoven může být oříšek. Cestovat bez sjednaného doplňkového pojištění, vám však rozhodně nedoporučujeme.

Podrobnosti

Cesta letadlem

Není důvod se bát cestovat letadlem, pokud dodržíte pár zásadních věcí. O vhodnosti cesty letadlem se vždy poraďte se svým CF lékařem.

Podrobnosti

Cílová destinace

Neexistuje žádný oficiální seznam zemí, či oblastí, kterým by se měli pacienti s CF vyhnout. Je však dobré mít na paměti, že s některými místy se pojí značná rizika.

Podrobnosti

Očkování

K cestování do určitých destinací je nezbytné očkování. Vakcíny vás chrání před vážnými chorobami i nemocemi běžnými v dané destinaci.

Podrobnosti

Skladování léků

Některé léky je nutné skladovat v lednici a prakticky všem vadí mráz či vyšší teploty. Během plánování dovolené tedy nezapomeňte promyslet jak budete léky vhodně přepravovat a skladovat v místě pobytu.

Podrobnosti

Pacientské organizace v zahraničí / CF centra

Zeptejte se svého CF lékaře, jestli ví o možnostech vhodné péče, které by vám doporučil v oblasti kam cestujete. Nejbližší CF centra a lékárny zkuste dohledat i pomocí internetu. Pokud budete skutečně potřebovat lékařskou péči, vždy mějte připraveny alespoň základní dokumenty: poslední lékařskou zprávu, seznam léků, které užíváte a kontakt na svého CF specialistu. Web cfww.org obsahuje seznam kontaktů zejména na pacientské organizace v mnoha zemích.

Seznam zahraničních organizací

Cestovní příručka

Více informací o cestování naleznete v naší příručce cestování s cystickou fibrózou. Tento dokument je zkráceným a pro české podmínky upraveným překladem textu: The ECORN-CF study group (T.O. Hirche et al.) in Journal of Cystic Fibrosis 9 (2010) 385 – 399: „Travelling with cystic fibrosis: Recommendations for patients and care team members“.

Cestovní příručka