Patroni rodičů
Patroni rodičů je projekt určen rodičům, případně dalším blízkým dětí nově diagnostikovaných cystickou fibrózou. Naši laičtí poradci, tzv. patroni jsou vyškolení poradci z řad rodičů dětí s cystickou fibrózou.
Pomoc spočívá v doprovázení, podpoře a předávání zkušeností s různými aspekty života s cystickou fibrózou. Nenahrazuje odbornou péči lékařskou, psychologickou ani sociálně-právní. Patroni poskytují službu dobrovolně a bezplatně a řídí se etickým kodexem laického poradce projektu. Zájemci mohou kontaktovat patrony na uvedené emailové adresy, každý e-mail napsaný na adresu patrona obdrží i koordinátorka projektu – sociální pracovnice Klubu CF, proto tato adresa slouží především jen k prvnímu kontaktu. Každý patron je povinen se do 3 dnů se zájemcem zkontaktovat a domluvit se s ním na další formě komunikace – např. prostřednictvím soukromé e-mailové adresy, telefonu, chatu nebo osobně. V případě jakýchkoli obtíží se může zájemce kdykoliv obrátit na koordinátora projektu – sociální pracovnici Klubu CF Barboru Kožnarovou.
Mapa patronů rodičů
Praha
Alžběta Slavíčková
Více informací o mněJana a Jindřich Kalinovi
Více informací o mněPlzeň
Martina Jiříková
Více informací o mněMilena Purkertová
Více informací o mněTřebíč
Ludmila Madejová
Více informací o mněSokolov
Romana a Jaroslav Rajchrtovi
Více informací o mněBrno
Dominika Biela
Více informací o mněJana Franková
Více informací o mněLiberec
Stanislava Svobodová
Více informací o mněKarlovy Vary
Alžběta Slavíčková
Více informací o mněZnojmo
Martina Jiříková
Více informací o mněMedailonky patronů
Alžběta Slavíčková (Praha)
Alžběta, 35let, Praha 21, jsem maminkou Mikuláše s CF (2014). Začátky adaptace na nastalou životní situaci byly velmi krušné, sžít se s představou, že syn je takto vážně nemocný. Tehdy jsem měla možnost čerpat sílu a praktické rady od samotných dospělých pacientů a zkušených rodičů, umožnili mi vidět světlo na konci tunelu, vnímat svět tak, že i s tímto omezením a psychickým strádáním se vypořádáme a budeme zažívat mnoho krásného. Tehdy mi jedna pacientka řekla: Karty jsou rozdány, je potřeba naučit se hrát s tím co je. Hlavně nezapomeň, že Tvé dítě potřebuje žít, užívat si dětské radovánky a žít tak, jako by bylo zdravé. Tvou úlohou není ho izolovat od všech potencionálních hrozeb, Tvou úlohou je dát mu lásku, radost a vychovat z něj samostatného sebevědomého bojovníka, který se porve o život a užije si ho plnými doušky bez těch rodičovských strachů. Čerpala jsem rady od zkušených, postupně si určovala priority a nacházela kompromisy. Dneska je syn normální mladý muž, který miluje hraní v pískovišti, řádí na kole po bikrosových tratích, cestujeme, kempujeme, sjíždíme řeky a děláme vše, co chceme, jednoduše si užíváme život plnými doušky a nenecháme se pohltit strachem. Věřím, že každý si potřebuje najít svou přirozenou cestu a pokud budu moct, ráda Vám pomohou najít tu Vaší cestu ke spokojenému životu s Vaším dítkem.
Email: alzbeta.praha@klubcf.cz
Martina Jiříková (Plzeň)
Jmenuji se Martina a bydlím s rodinou v rodinném domku v okrese Plzeň –město. Dcera Hanička má CF a narodila se v roce 2006, po roce a půl dostala brášku na hraní a ve svých 9 letech dostala ještě dalšího. Oba synové jsou zdraví nosiči, což bylo potvrzeno již při prenatálním genetickém testu. Od malička dcera nepřibírala, jako čtyřměsíční miminko skončila vzhledem k akutnímu stavu na JIP a až po dvou měsících se ji podařilo odpojit od přístrojů, jelikož k základnímu onemocnění měla ještě navíc tracheomalácii. CF ji byla diagnostikována až v 5 měsících. Do 5 let Hanička bojovala s Pseudomonádou, kterou se po pravidelných léčbách antibiotiky podávaných v nemocnici podařilo vymýtit. Od té doby se toho hodně změnilo. Přes nástrahy puberty dceru učíme jak má přijmout zodpovědnost za své zdraví, chceme, aby prožila spokojený a plnohodnotný život. Několik let už jezdí na letní tábory, potápí se v bazénu a hrávala i volejbal. Každé léto jezdíme k moři a vždy pozorujeme i zlepšení jejího atopického ekzému. V zimě trávíme na horách lyžováním. Ráda Vám pomohu jako patron nejen v Plzeňském kraji, kde se většinou pohybuji. Můžete mě oslovit po telefonu, emailem nebo se můžeme sejít osobně, pokud to vzdálenost a časové možnosti dovolí.
Email: martina.plzen@klubcf.cz
Ludmila Madejová (Třebíč)
Jmenuji se Lidka a bydlím v Třebíči. Spolu s manželem máme 2 děti. Starší syn Vojtěch (2014) se narodil s CF a mladší syn Jakub (2017) je zdravý. Snažíme se žít naplno a dělat, co nás baví. Sportujeme, chodíme do Sokola, cestujeme a děláme téměř vše co rodiny zdravých dětí. Komunikaci preferuji telefonní nebo osobní, pokud to vzdálenost a čas dovolí.
Email: ludmila.trebic@klubcf.cz
Jana a Jindřich Kalinovi (Praha)
Jsme manželé Jana a Jindřich z Prahy. Máme spolu 3 dospělé děti, 2 zdravé syny a dceru s CF (ročník 2000). Z této nemoci jsme měli nejprve strach, ale dnes už víme, že při zachování doporučení od lékařů může i člověk s CF prožít pěkný a plnohodnotný život. Naše dcera s námi hodně cestuje, plnila a plní si své sny, nyní například chová doma pejska. Prostě s diagnózou CF život nekončí, jen získává jiný rozměr. Můžeme Vám nabídnout své životní zkušenosti s výchovou dítěte s CF. Obracejte se na nás jako na pár nebo klidně i na každého zvlášť e-mailem nebo telefonicky. Následně se můžeme domluvit i na osobním setkání kdekoliv v Praze, pokud to bude vyhovovat Vám i nám. Držte se.
Romana a Jaroslav Rajchrtovi (Sokolov, Karlovy Vary)
Jsme Jaroslav a Romana ze Sokolova u Karlových Varů. Společně vychováváme dceru (nar. 2004) s CF a diabetem, Jaroslav má ještě zdravého syna (nar. 2009), ten s námi nežije. Romana je nebiologická matka obou dětí a je také diabetička. Život s CF není sám o sobě jednoduchý, ale vše se dá brát s nadhledem, my se snažíme náš život žít, pořádně si ho užít a ne jen přežít, ale při tom všem nezapomínáme mít respekt, úctu a pokoru sami k sobě a svým nemocem. Není pro nás problém jakákoliv komunikace, ale sami víme, že nejlepší formou komunikace je telefon či v rámci možností obou stran osobní setkání.
Dominika Biela (Brno)
Zdravím vás, jmenuji se Dominika, jsem z Brna a s manželem vychováváme jednu dceru (ročník 2014) s CF. Dcera hned po narození prodělala operaci střev kvůli neprůchodnosti a musela si vybojovat tento těžší začátek. Snažíme se umožnit dceři, aby i přes četná omezení měla dětství plné zážitků a radosti. Ráda s vámi budu komunikovat e-mailem, telefonicky nebo osobně, pokud to vzájemná vzdálenost a časové možnosti dovolí.
Email: dominika.brno@klubcf.cz
Jana Franková (Brno, Znojmo)
Ahoj jmenuji se Jana, jsem vdaná, žiju v Brně a často zavítám i do Znojma. Máme 2 děti, dceru ročník 2004, ta je zdravá přenašečka a syna ročník 2010, ten má CF. Jsme sportovně založená rodina s velkou láskou k cestování. Syn se odmala věnuje aktivně sportu a hraje na hudební nástroj. Snažíme se žít tak, abychom dodržovali léčbu, ale také u toho zvládli naplno žít. Ráda s vámi budu komunikovat prostřednictvím emailu, chatu, telefonem, pokud mi to mé možností dovolí, tak i osobním setkáním.
Email: jana.brno@klubcf.cz
Stanislava Svobodová (Liberec)
Jmenuji se Stáňa a žiji v Liberci. Spolu s manželem máme jedinou holčičku Klárku (rok nar. 2013), která má CF. Život s CF mě naučil zpomalit a více si užívat rodiny a života. Ráda s Vámi budu komunikovat emailem, messengerem, telefonem a po dohodě je možné i osobní setkání.
Email: stanislava.liberec@klubcf.cz
Milena Purkertová (Plzeň)
Jmenuji se Milena a naše rodina bydlí v rodinném domku v Nezbavěticích u Plzně. Mám dvě dospělé děti s CF, Adélu (roč. 1996) a Michaela (roč. 2000). K životu s CF a k její léčbě se snažíme přistupovat zodpovědně, ale zároveň tak, abychom žili co nejvíc je to možné normální život. Ráda s vámi budu komunikovat telefonicky, e-mailem a po vzájemné domluvě s přihlédnutím ke vzdálenosti a časovým možnostem i osobně.
Email: milena.plzen@klubcf.cz
Kam dál
Psychologické poradenství
Naše psycholožka vám ráda pomůže probrat všemožné aspekty nemoci. Bezplatně je k dispozici rodičům, rodinným příslušníkům i dospělým pacientům. Psychologické poradenství je poskytováno buď osobně v Klubu CF, online nebo po telefonu.
Patroni rodičů
Rodiče pomáhají rodičům. Projekt nejen pro rodiny nově diagnostikovaných cystickou fibrózou. Naši laičtí poradci, tzv. patroni, vyškolení poradci z řad rodičů dětí s cystickou fibrózou, vám rádi zprostředkují své zkušenosti.
Mediace
Řešíte rodinné spory a nevíte si rady? Řešením může být mediace, při které vám pomůže mediátor jako nezávislý prostředník. Mediace je proces, který umožňuje důstojným způsobem dojít ke stabilní dohodě, která bude vyhovovat všem zúčastněným.
Sociální poradenství
V rámci sociálního poradenství se vám dostane podpory a pomoci v obtížných životních situacích. Naše sociální pracovnice jsou připravené s vámi nalézt vhodné řešení ke zlepšení kvality života pacienta s cystickou fibrózou.