Mediace
Mediace je neformální, mimosoudní ujednávání sporů za pomoci mediátora, který sehraje roli prostředníka. Ten je během sporu přítomen a celý proces řídí. Mediace napomáhá najít vhodná řešení v dané situaci, aby byla reálná a srozumitelná oběma stranám a aby s ní obě strany souhlasili. Klub CF poskytuje mediaci svým členům bezplatně.
Průběh mediace
Mediace je časově náročnější proces. Jedno sezení trvá tři hodiny, přičemž v rodinných sporech obvykle jedno sezení nestačí. Zároveň se jedná o proces dobrovolný, což znamená, že ani jedna ze stran nemůže být ke vstupu do mediace nucena. Obě strany mají možnost celý proces kdykoliv v jeho průběhu ukončit.
Na začátku mediace mluví strany střídavě směrem k mediátorovi, říkají, s čím přicházejí a snaží se najít témata k řešení. Teprve poté mluví strany k sobě. Až poté se hledá konstruktivní řešení k daným tématům. Vybraná řešení se zapisují do dohody. V některých případech, například při rozvodu může být dohoda podkladem pro rozvodové řízení.
S čím vám může mediátor pomoci
- Rozchod, rozvod, partnerské spory
- Spory týkající se péče o dítě
- Spory týkající se zdravotní péče o dítě
- Mezigenerační a příbuzenské vztahy
- Ostatní rodinné spory
Výhody mediace
- Kontrola nad procesem a výsledném řešení
- Pochopit a být pochopen
- Dobrovolnost
- Uchování důvěrnosti informací, které budou na sezení řečeny
- Vyhnutí se soudnímu sporu, což vede k menší časové a finanční náročnosti
- Bezpečné a neformální prostředí
- Lepší spolupráce obou stran, spokojenost s dohodou, ke které došly, což vede k jejímu lepšímu naplnění
Mediátor v Klubu CF
Mediačním procesem vás bude provázet Mgr. Barbora Kožnarová, která má za sebou úspěšně absolvovaný výcvik v mediaci pod Asociací mediátorů ČR.
Kam dál
Psychologické poradenství
Naše psycholožka vám ráda pomůže probrat všemožné aspekty nemoci. Bezplatně je k dispozici rodičům, rodinným příslušníkům i dospělým pacientům. Psychologické poradenství je poskytováno buď osobně v Klubu CF, online nebo po telefonu.
Patroni rodičů
Rodiče pomáhají rodičům. Projekt nejen pro rodiny nově diagnostikovaných cystickou fibrózou. Naši laičtí poradci, tzv. patroni, vyškolení poradci z řad rodičů dětí s cystickou fibrózou, vám rádi zprostředkují své zkušenosti.
Sociální šetření v rodině
Žádáte o příspěvek na péči nebo průkaz osoby zdravotně postižené? Zcela jistě vás čeká sociální šetření v rodině. Co máte čekat a jak se na šetření připravit? Zde najdete základní informace.
Školní vzdělávací systém
Cystická fibróza je onemocnění těla, nikterak nesouvisí s intelektuální výší nemocného. Děti s CF navštěvují běžné základní školy a další vzdělávání si vybírají podle svého zájmu a zdravotního stavu.