Sociální šetření v rodině
Ve chvíli, kdy podáte žádost o příspěvek na péči či průkaz OZP je zahájeno správní řízení. Na řadu přichází sociální šetření, které provádí pracovník Úřadu práce ČR. To probíhá zpravidla v domácnosti posuzovaného. Je však možné, aby šetření proběhlo i v nemocnici, a to v případě, že hospitalizace trvá nepřetržitě déle než 60 dnů. Tato skutečnost však musí být Úřadu práce ČR ohlášena písemně spolu s potvrzením o hospitalizaci.
Jak sociální šetření probíhá
V rámci sociálního šetření k vám domů dorazí sociální pracovník a na základě prohlídky vyhotoví záznam, který vám předloží. Tento záznam pak sociální pracovník předkládá lékařské posudkové službě spolu s žádostí o posouzení stupně závislosti. Sociální šetření je nutné a lékařská posudková služba bez něj posudek nevydá! Výjimku tvoří žádosti o příspěvek osob, které mají trvalé bydliště/dočasně pobývají v jiném členském státě Evropské unie, sociální šetření se v těchto případech neprovádí a posudek se zpracovává na základě lékařských zpráv zaslaných ze zahraničí.
Sociální šetření probíhá také v případech, kdy lékařská posudková služba požádá o kontrolu původního posouzení zdravotního stavu osoby. Při sociálním šetření máte právo do záznamu vstupovat, žádat jeho opravu nebo doplnění něčeho, co jste zapomněli v průběhu rozhovoru uvést. Sociální pracovník je povinen vám vyhovět.
Životní potřeby a jednotlivé aktivity v rámci těchto potřeb
Sociální šetření je podkladem pro posouzení zvládání 10 základních životních potřeb a jednotlivýh aktivit posuzovaných v rámci těchto potřeb.
Hodnocena je schopnost zvládat tyto potřeby
- Mobilita
- Orientace
- Komunikace
- Stravování
- Oblékání a obouvání
- Tělesná hygiena
- Výkon fyziologické potřeby
- Péče o zdraví
- Osobní aktivity
- Péče o domácnost (neposuzuje se do 18 let)
Sociální pracovník se zaměřuje na
- Schopnost pečovat o vlastní osobu
- Výdělečnou činnost a školní povinnosti
- Rodinné vztahy
- Sociální vztahový rámec (mimo rodinu)
- Domácnost
- Prostředí
Jak se na sociální šetření připravit
Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z klíčových podkladů pro vydání rozhodnutí, je nezbytné se na sociální šetření perfektně připravit. Na co si dát pozor a co uvádět s ohledem na reálnou situaci, která se Vás týká, Vám ráda sdělí naše sociální pracovnice Mgr. Alžběta Slavíčková.
Kontakt na sociální poradkyně
Kontaktujte nás telefonicky, mailem, nebo se osobně zastavte v naší poradně na adrese Klubu nemocných cystickou fibrózou. Před návštěvou je však nutné dopředu zavolat a domluvit se.
Kam dál
Průkaz osoby zdravotně postižené
Je Vaše mobilita ztížena vlivem nemoci? Řešíte potíže s parkováním a poplatky v nemocnicích? Můžete požádat o průkaz OZP, a to již od dovršení 1 roku věku pacienta. Jak na to se dozvíte zde.
Příspěvek na péči
Je Vašemu dítěti více než 1 rok, je závislé z důvodu nemoci na Vaší péči více něž jeho vrstevníci? Můžete požádat o příspěvek na péči. Zde naleznete základní informace k podání žádosti a celému procesu.
Invalidní důchod
Znemožňuje vám váš zdravotní stav uplatnění na trhu práce ve smyslu časté pracovní neschopnosti, výrazné nemocnosti či častých hospitalizací? Můžete požádat o přiznání invalidního důchodu,a to již v době středoškolského studia.
Ostatní sociální dávky a dávky hmotné nouze
Zvládnout obtížnou sociální situaci Vám mohou pomoci další dávky státní sociální podpory. Kdo a jak o ně může požádat, se dozvíte v této sekci.