Sportování

Každý člověk by měl do svého života zařadit pravidelný pohyb. U nemocných CF to není jiné. Pravidelná přiměřená fyzická aktivita má mnoho přínosů. Udržuje svaly silné, zvyšuje kapacitu plic, kosti jsou pevné, klouby pohyblivé a kardiovaskulární systém v dobré kondici. Sportováním také zvýšíte svou celkovou energii a vyplavíte endorfiny pro dobrou náladu. Vždy však platí všeho s mírou a po konzultaci se svým ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem.

Nemusíte dělat intenzivní ani závodní sporty. Stačí využít běžných denních aktivit, při kterých si zajistíte pravidelný pohyb. I několik minut pohybu denně přináší výsledky.

Jednoduché tipy, jak během dne zvýšit pohybovou aktivitu:

  • Místo jízdy výtahem, choďte pěšky
  • Zaparkujte vždy trochu dále od vchodu
  • Procházejte se svižnou chůzí kdekoliv je to možné
  • Tancujte na svou oblíbenou hudbu
  • Zařaďte protahovací cviky
  • Využijte čas pro setkání s kamarády při nějaké pohybové aktivitě
  • Omezte svůj neaktivní čas – sezení u PC, dívání se na TV, do mobilního telefonu, apod.

Měňte druh pohybové aktivity a její intenzitu

Nejlépe své tělo budete stimulovat pestrou pohybovou aktivitou. Choďte, běhejte, skákejte, lezte, jezděte na kole, posilujte, protahujte se, tancujte, plavte atp. Zabráníte tak pohybovým stereotypům a přetížením pouze určité svalové partie nebo části těla. Během cvičení zkuste měnit intenzitu tak, abyste většinu času dýchali nosem (aerobní část) a zařadili i krátké intenzivní časové úseky s dýcháním ústy (anaerobní část). Tělu vždy trvá nějakou dobu než se na danou zátěž adaptuje. Buďte trpělivý, ale zároveň nepřekračujte práh bolesti nebo přílišného diskomfortu. Naslouchejte svým pocitům a signálům těla. Konzultujte své pocity s ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem. Společně upravte Váš cvičební plán. Cvičení má být tělu prospěšné, vyvarujte se nevhodným návykům, které by Vám mohli spíše ublížit.

Dělejte to, co Vás baví, tak se pro Vás pohyb stane radostí

Pohybových aktivit a možností je pestrá škála, najděte si mezi nimi ty, které Vás baví a třeba se u nich můžete sejít i s kamarády a spojit tak příjemné s užitečným. Vyvarujte se sportům, které ve Vás nevyvolávají příjemné pocity, pouze u nich cítíte povinnost se hýbat. Ty pak mohou mít totiž z dlouhodobého hlediska za následek vynechávání nebo ukončení sportovní aktivity úplně. Stejně tak nejsou vhodné sporty, kde dochází k velkým změnám tlaku (potápění, lety padákem apod.), případně sníženému množství atmosférického kyslíku (vysokohorská turistika, lyžování ve vysokých nadmořských výškách, apod.). Využívejte roční období ke změně pohybové aktivity. Zkuste se zamyslet, kterým sportovním aktivitám byste se mohli věnovat, pokud je venku tepleji, a kterým spíše v zimních obdobích.

1Plánujte si svůj rozvrh aktivit

Vytvořte si svůj rozvrh např. týdenní plán, měsíční atd. Nenechte se však rozhodit, pokud se od plánu odchýlíte. Vy jste jeho tvůrce, a tak ho přizpůsobte svým aktuálním možnostem. Zkuste do něj např. zapojit i někoho dalšího z rodiny nebo kamarádů, abyste měli společnou motivaci ho co nejvíce dodržovat.

2Stanovte si cíle

Stanovení cílů může být jeden z klíčových úspěchů pro dodržení pravidelné pohybové aktivity. Čím jasnější a realističtější jsou Vaše cíle, tím je větší pravděpodobnost, že jich dosáhnete. Zkuste si stanovit svůj hlavní cíl – cíl vašeho cvičebního programu a cíle dílčí, které budou obsahovat jednotlivé kroky, které Vás k hlavnímu cíli dovedou. Vašim hlavním cílem může být například pravidelná pohybová aktivita každý den, přechod od neaktivního životního stylu k pravidelné pohybové aktivitě apod.. Dílčí cíl může být například pondělí, středa, pátek, delší sportovní aktivita cca 30 min., se zařazením krátkých intenzivnějších úseků – rychlá chůze 20 min. a 10 min. chůze do kopce/do schodů, nebo jízda na kole v rovinatém terénu 25 min. a 5 min. jízda v kopci. Úterý, čtvrtek kratší sportovní aktivita v délce např. 15 min. v nižší intenzitě – rychlejší rovinatá procházka apod. Další měsíc můžete svůj cíl navýšit například časově a zařadit více intenzivnějších bloků. Třetí měsíc svůj dílčí cíl opět upravíte dle svých aktuálních zdravotních a časových možností např. změníte druh sportovní aktivity, vystřídáte více aktivní dny s méně aktivními, prodloužíte dobu aktivit, změníte intenzitu apod.. Tak, aby tělo dostalo nový impuls a bylo nuceno se adaptovat na nové pohybové vzorce a zátěž. Tím se dostává více do kondice a zvyšuje se jeho odolnost. Spojte se se svými fyzioterapeutem, řekněte mu o svém cíli a zkonzultujte s ním svůj cvičební plán. Určitě Vás bude inspirovat, jaká další pohybová aktivita by pro Vás byla vhodná a doporučí Vám, v jaké intenzitě byste se měli pohybovat.

3Sledujte svůj pokrok

Veďte si záznamy o své pohybové aktivitě, to Vám pomůže měřit Váš pokrok a kontrolovat udržení správného směru k Vašemu hlavnímu cíli. Můžete si vést například elektronický deník, využívat různých speciálních mobilních aplikací apod.. Můžete měřit svou vzdálenost na krokoměru, ujeté km na kole, čas strávený v bazénu apod.. Sledujte své pokroky a plnění vytyčených dílčích cílů. Dle toho pak zkuste upravit plány na další týden a měsíc. Pochvalte se a oslavte své pokroky s přáteli. Okolí Vám může pomoci v motivaci pro splnění Vašich dalších dílčích cílů.

Kde cvičit

V dnešní době je k dispozici spousta možností, jak si zacvičit kvalitně i doma. Je to levnější varianta a také bezpečnější, například v chřipkovém období apod. Nezabere Vám také tolik času doba na přemístění, kterou můžete využít již samotným cvičením. Můžete se inspirovat např. různými videy na internetu – jóga, posilování, aerobic, tancování apod.. A také si domů zakoupit vhodnou cvičební pomůcku – podložku na jógu, cyklistický trenažer, činky, posilovací stroje, běžecký pás apod.

Zvažte své možnosti a vyberte si vhodnou kombinaci pohybových aktivit. Možná zjistíte, že Vám více vyhovují neorganizované hodiny, pohyb venku nebo naopak cvičení o samotě doma nebo s přáteli.

Zásady bezpečnosti zdraví

Pravidelné cvičení je pro zdraví velmi prospěšné. Je však důležité dodržovat některé zásady:

  • Konzultujte svůj cvičební plán se svým ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem.
  • Délku a intenzitu cvičení přidávejte postupně, někdy méně, znamená více.
  • Pokud se u cvičení příliš zadýcháváte, uberte na intenzitě nebo zvolte jinou pohybovou aktivitu, která nebude vyžadovat tolik energie.
  • Pokud jste diabetik, hlídejte si svou hladinu cukru. Cvičením spotřebujete mnohem více energie než při běžných denních aktivitách.
  • Během cvičení dodržujte pitný režim.
  • Sportujte co nejvíce venku na čerstvém vzduchu.
  • Ujistěte se, že tělocvična, kam plánujete chodit, splňuje hygienické podmínky pro režim pacienta s CF.
  • Před každým intenzivnějším cvičením, byste se měli nejdříve zahřát a připravit tělo na větší zátěž.
  • Během cvičení vnímejte své tělo, jeho reakce na zátěž a pocity, které Vám aktivita přináší. Nikdy nechoďte přes bolest nebo nepříjemné signály těla.
  • Pokud se necítíte dobře, cvičení vynechte a poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, kdy je vhodné znovu pokračovat.
  • Spálené kalorie cvičením, doplňte vhodnou vyváženou stravou.
  • Nezapomeňte doplňovat ztráty solí způsobené nadměrným pocením.

Přidejte se do komunity „CF v pohybu“ na Stravě!

Hledáte motivaci k pravidelnému pohybu? Chcete být součástí komunity, která se navzájem podporuje a inspiruje? Přidejte se ke skupině „CF v pohybu“ v aplikaci Strava!

Jak se zapojit?

  1. Stáhněte si aplikaci Strava (zdarma pro iOS i Android).

  2. Zaregistrujte se pomocí e-mailu, Google nebo Apple účtu.

  3. V aplikaci klikněte dole na záložku „Groups“ (Skupiny).

  4. Vpravo nahoře klikněte na lupu 🔍 a vyhledejte „CF v pohybu“.

  5. Otevřete náš klub a klikněte na „Join“ (Připojit se).

  6. V záložce „Posts“ (Příspěvky) najdete měsíční výzvy, tipy a novinky.

Nezáleží na tom, jestli jste začátečník nebo zkušený sportovec. Důležitá je radost z pohybu, podpora a společná motivace! Každý měsíc se můžete těšit na sportovní výzvy – některé i s odměnami pro nejaktivnější účastníky! Čekají nás motivační ceny, které vám pomohou udržet chuť hýbat se a udělat z pohybu přirozenou součást každodenního života.

Info leták je ke stažení zde 🔗 „CF v pohybu„.

Inspirace v pohybu

Možností, jak se hýbat, je celá řada – a každý si může najít tu svou. Podívejte se, co vám různé druhy sportů mohou přinést. Videa jsou krátká, srozumitelná a inspirativní.

BĚH – Síla v každém kroku

O sportu:
Běh patří mezi nejpřirozenější formy pohybu. Posiluje dolní končetiny, srdce a zejména dýchací kapacitu. Navíc nevyžaduje žádné speciální vybavení – stačí jen chuť vyběhnout.

Přínos pro lidi s CF:

  • Zlepšuje funkci plic

  • Posiluje kardiovaskulární systém

  • Pomáhá s uvolněním hlenu

  • Podporuje psychickou odolnost

CYKLISTIKA – Vítr ve vlasech, svoboda v plicích

O sportu:
Jízda na kole je šetrná k pohybovému aparátu a zároveň skvěle posiluje dolní část těla i dýchání. Je ideální pro vytrvalostní trénink a navíc zábavná!

Přínos pro lidi s CF:

  • Umožňuje pozvolné zvyšování fyzické zátěže

  • Zlepšuje plicní vytrvalost

  • Podporuje činnost srdce a okysličení

 

FLORBAL – Týmová hra s velkým srdcem

O sportu:
Florbal je dynamická týmová hra, která rozvíjí rychlost, koordinaci, výbušnost a týmovou spolupráci. I s mírnou formou CF se dá florbal trénovat rekreačně nebo upraveně.

Přínos pro lidi s CF:

  • Podporuje sociální kontakt a motivaci

  • Rozvíjí reakce a rychlost

  • Zlepšuje dechové schopnosti nenásilnou formou

 

JÓGA – Dech v rovnováze

O sportu:
Jóga kombinuje dechová a protahovací cvičení s koncentrací a zklidněním mysli. Je nenáročná a dostupná doma i s pomocí videí.

Přínos pro lidi s CF:

  • Uvolňuje napětí v těle

  • Zlepšuje dechový vzorec a kapacitu

  • Podporuje duševní zdraví a snižuje stres

 

POSILOVÁNÍ – Každý sval se počítá

O sportu:
Posilování je skvělý způsob, jak podpořit fyzickou kondici bez zbytečného zatížení. Cvičit lze i s vlastní vahou nebo lehkými pomůckami.

Přínos pro lidi s CF:

  • Posiluje oslabené svalové partie

  • Pomáhá se stabilitou a celkovou výdrží

  • Lze přizpůsobit fyzickému stavu

 

Děkujeme společnostem Vertex (Zlatý sponzor) a Pražské vodovody a kanalizace (Stříbrný sponzor) za finanční podporu projektu „Zvyšování fyzické aktivity“.

         Partner klubu CF - Pražské vodovody a kanalizace