Cesta letadlem

Není důvod se bát cestovat letadlem, pokud dodržíte pár zásadních věcí. Pro minimalizaci zdravotních rizik u pacienta s CF je zásadní především délka letu a pacientův zdravotní stav. Všichni pacienti s CF by měli cestování letadlem nejprve zkonzultovat se svým lékařem.

Léky v letadle

Veškeré léky a pomůcky vždy mějte s sebou v příručním zavazadle. Nikdy nedávejte tyto předměty do zavazadlového prostoru! Smíte převážet i jehly pokud je potřebujete k ředění léků či ve spojení s diabetem. V takovém případě musí být uvedené na potvrzení od lékaře. Příruční zavazadlo obsahující léky a vybavení k léčbě se až na výjimky započítává do limitu zavazadel, která smíte mít s sebou dle letenky.

Formulář - potvrzení léků

Hygiena v letadle

Při cestování letadlem a v rámci hromadné dopravy zvažte použití roušky, či respirátoru a mějte vždy po ruce dezinfekční gel.Obecně se snažte přemýšlet hygienicky. Nesahejte si na oči, nos a pusu pokud nemáte čisté ruce.

Let s kyslíkem

Letadlem můžete cestovat i s kyslíkem, aerolinky ho poskytují během letu. Způsob podání kyslíku (průběžná inhalace nebo jednorázová inhalace v případě náhlé potřeby) a nejvyšší průtok se u jednotlivých leteckých společností liší a může být omezený. Mnozí přepravci za poskytnutí kyslíku účtují poplatek, a to i v případě, že kyslík nebude využit. Poplatek se účtuje za každý let zvlášť, v případě přestupu tedy vícekrát. Není dovoleno převážet kyslíkové láhve. Např. Ryanair, Easyjet, Smartwings a další, umožňují během letu použít vlastní kyslíkový koncentrátor (ten můžeme zapůjčit v Klubu CF). Letecké společnosti požadují, aby cestující oznámil již při rezervaci letenky, že bude během letu potřebovat inhalaci kyslíku. Je třeba, aby si nemocný domluvil s dopravcem, zda umožňuje cestovat s vlastním kyslíkovým koncentrátorem nebo zda je potřeba objednat si kyslík od letecké společnosti.

Pacient kromě toho musí kontaktovat dodavatele kyslíku v zemi, kde bude pobývat. Tento kontakt se obvykle dá zajistit prostřednictvím dodavatele kyslíku v domovské zemi.

Půjčit kyslíkový kondenzátorDalší užitečné rady