Aktuální informace k očkování

Podávat informace o očkování je velmi komplikované. Rozhodnutí MZ ČR i národního očkovacího koordinátora se rychle mění a pokaždé přinášejí jiné informace. Je velmi složité nejen pro obyvatelstvo, ale i pro lékaře vyznat se v tom, kdo a kdy může být očkován. Očkování proti Covid-19 je v tuto chvíli jediným preventivním opatřením proti onemocnění a u naší diagnózy si troufáme tvrdit, že je i nutností. Dokazuje to i fakt, že od nového roku i u CF evidujeme úmrtí na Covid-19.

Dle posledních vyjádření MZ ČR se dispenzarizovaní pacienti ze specializovaných center mají hlásit svému lékaři specialistovi a domluvit se s ním na očkování. Zjišťovali jsme informace o očkování v našich CF centrech a zde Vám přinášíme výsledky našeho průzkumu. Očkování se týká pacientů od 16 let.

CF centrum FN Motol – dětská část centra bude očkovat v pátek a sobotu v dětském očkovacím centru a budou naočkováni všichni pacienti, kteří o očkování stojí. V dospělé části se začnou pacienti očkovat od března. Budete informováni přímo centrem a dostanete termín očkování. Dle očkovacího koordinátora pro FN Motol jsme byli ubezpečeni, že během března by se měli stihnout naočkovat všichni pacienti.

CF centrum Brno – očkování probíhá v dětském CF centru a jsou sem zváni i dospělí pacienti. Všichni pacienti, kteří chtěli být naočkováni již mají naočkovanou i druhou dávku. Ti z Vás, kteří se rozmysleli a chtějí se očkovat, kontaktujte svého lékaře.

CF centrum Olomouc – lékaři z dětského i dospělého centra kontaktují své pacienty a domlouvají si s nimi termíny. Očkování začne příští týden.

CF centrum Hradec Králové – očkování probíhá na Plicní klinice a lékaři si sami zvou své pacienty. Termíny jsou stanoveny na základě počtu vakcín, které jsou k dispozici.

CF centrum Plzeň – lékaři mají připravené seznamy pacientů a jen čekají na pokyn očkovacího centra. Očkování bude probíhat v očkovacím centru FN Plzeň Bory (bývalá Vojenská nemocnice) pavilon 61, 3. patro.

Na závěr je nutno dodat, že vše záleží na tom, kolik vakcín bude v daném očkovacím centru k dispozici.

Sledujeme i problematiku očkování pečujících osob (rodičů), kteří patří do stejné prioritní skupiny 1B jako naši pacienti, jen mají nižší prioritu. Bohužel nám zatím ministerstvo nedokázalo odpovědět na to, zda se pečující můžou registrovat u svého praktika nebo přes centrální registrační systém. Budeme Vás informovat.