Kaftrio má úhradu ze zdravotního pojištění!

Skvělá zpráva pro pacienty s cystickou fibrózou!

S velkou radostí oznamujeme, že v tomto týdnu došlo k dohodě mezi VZP a odborníky na podmínkách léčby pacientů s cystickou fibrózou. Po dvou letech se tak završilo naše úsilí zajistit pro všechny naše pacienty úhradu prozatím nejlepší možné léčby cystické fibrózy vůbec.

V úterý 15.6.2021 náměstek VZP Ing. David Šmehlík a prof. MUDr. Pavel Dřevínek, PhD. společně podepsali stanovisko k léčbě přípravkem Kaftrio a Česká republika se tak zařadila mezi 11 zemí na světě, kde tento lék bude pacientům hrazen ze zdravotního pojištění.

Toto odborné stanovisko udává indikační pravidla, podle kterých se budou řídit revizní lékaři pojišťovny. Pacienti, pro které je léčba vhodná, se tak dostanou k průlomovému léku Kaftrio v následujících týdnech.

https://media.vzpstatic.cz/media/Default/dokumenty/spolecna-stanoviska/2021_06_15_spolecne-stanovisko_kaftriokalydeco_scan_redigovano.pdf

 

Co mají teď pacienti udělat, aby se k léku dostali?
Kontaktujte svého ošetřujícího lékaře v CF centru a zeptejte se, zda je tento lék pro Vás vhodný. Pokud splňujete všechna kritéria, Váš lékař již může podat žádost na pojišťovnu a jakmile bude tato žádost schválená, můžete se Kaftriem začít léčit.

Úhrada Kaftria probíhá přes §16 zákona o veřejném zdravotním pojištění o výjimečně hrazené péči a tato žádost je vždy schvalována na 3 měsíce. Váš lékař bude každé 3 měsíce opakovaně o lék žádat, ale je to pouze administrativní záležitost daná zákonem. V blízké době očekáváme také schválení novely zákona 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění, kde již bude řešena jednodušší cesta pro úhradu léků na vzácná onemocnění.

inhalující holčička
Získat úhradu takto nákladného léku není vůbec jednoduchý úkol, podařilo se nám to jedině díky podpoře a spolupráci odborné veřejnosti, pojišťoven, nemocnic i médií.

Jmenovitě bychom chtěli poděkovat především panu profesorovi Dřevínkovi, který se s velkou péčí dlouhodobě věnuje podpoře pacientů s CF. Hájí zájmy pacientů na odborných fórech doma a v zahraničí, ale i při jednáních se státními institucemi. Neméně významné je i jeho vedení klinických studií, které bezesporu připravují cestu k nejnovějším lékům pro naše pacienty.

Děkujeme také zdravotním pojišťovnám, které svou politikou zpřístupňují inovativní léčbu pro všechny občany České republiky. Velké díky patří náměstku VZP Ing. Davidovi Šmehlíkovi, který s námi ušel celou dlouhou cestu a má na výsledku lví podíl.

Při děkování nemůžeme zapomenout ani na naše lékaře, protože oni jsou s námi v neustálém boji s cystickou fibrózou. Děkujeme, že stojíte při nás!

Přesto, že se jedná o obrovský průlom v léčbě cystické fibrózy, není tento lék vhodný pro všechny pacienty. Náš boj tedy pokračuje a pevně věříme, že se dočkáme dalších nových léků.

Naše poslání nekončí, dokud se nenajde ta správná léčba pro všechny.