Hygiena v běžném životě

Přizpůsobit své chování v běžném životě nárokům na hygienický režim CF nemocných se může jevit složité. Bakterie jsou všude kolem nás, ale existují věci, které můžete udělat, abyste snížili riziko onemocnění.

Denní rutina pacientů s CF se podobá životu vrcholového sportovce. Tak jako sportovec má pravidelný režim, tréninky, jídelníček, atd. Tak má nemocný s CF pravidelné inhalace a fyzioterapii, pravidelně užívá léky, desinfikuje inhalátor a úplně samozřejmě se některým činnostem vyhýbá. Velmi vám pomůže naučit se smýšlet hygienicky. Bakterie a plísně jsou všude kolem nás, ale získat je můžete jen vdechnutím kapének, nebo tak, že je špinavými rukami přenesete do oblasti očí, nosu či úst.

Jak na definfekci inhalátorů

Doma

Základem je desinfekce odpadů a WC, která by se měla provádět 1x denně (SAVO, Chloramin, Domestos). Nemocný CF by také neměl být prvním, kdo ráno pouští vodu z kohoutku. Při splachování WC vždy sklápíme prkénko. Stojatá voda jako rezervoár pro množení bakterií je také velkým rizikem u houbiček na mytí nádobí a různých hadříků na mytí. Tyto předměty tedy často měňte. Dále jsou rizikové činnosti jako práce s květinami a hlínou, nebo obstarávání misek domácích mazlíčků. Nemocný s CF by se jim tedy měl věnovat až ve věku, kdy z nich bude mít rozum natolik, aby si nesáhl během činnosti na obličej a pak si důkladně umyl ruce. Dále není dobré vystavovat se místům se zvýšeným výskytem prachu a nečistoty či plísní.

Nemocný CF nesmí s dalšími osobami sdílet jídlo ani pití. Při jídle není vhodné ani použít stejný příbor. I když jsou všichni zdánlivě naprosto zdraví.

Pokud je jiný člen domácnosti nemocný doporučuje se, aby nespal ve stejné místnosti jako CF nemocný. Měl by si pravidelně mýt ruce, zejména po kašli a smrkání. V tuto dobu také oželte líbání a objímání. V případě, že nejde udržet preventivní odstup, může být s užitkem i použití roušky.

TIP U dětí s CF

Nedovolujeme nikomu, aby miminku s CF olízl dudlík, nebo líbal ručičky, které si pak strčí do pusy. Dáváme pozor při výběru vhodné nádoby na pití. Různá pítka je obtížné důkladně mýt a vysoušet, proto volte nejjednodušší řešení, která se budou dobře čistit.

Mimo domov

V době zvýšeného výskytu virových infekcí dechových cest je vhodné omezit jízdu v hromadné dopravě a návštěvy míst s vysokou koncentrací osob. Dětem s CF bude lékař pravděpodobně doporučovat i vynechání mateřské školy a to až do nutného předškolního roku. U některých dětí může být doporučení odložit i školní docházku. V tomto věku je totiž výskyt respiračních infekcí i u zdravých dětí nejčastější a později se nemocnost dětí snižuje.

Obecně lze říci je nutné držet si odstup (minimálně 2-3 m) od nemocných lidí, kteří kašlou, smrkají a kýchají. Infekce se přenáší především znečištěnými rukami nebo kapénkami.

Také je třeba se vyvarovat získání bakterií, plísní a hub z okolního prostředí. V tomto ohledu se nemocný CF musí vyhnout zdrojům stojaté, znečištěné vody, hniloby a tlení, plísním a to i na potravinách. Rizikem je i prašné prostředí a suť. Jako pár typických příkladů uveďme: sudy s dešťovou vodou, sekání trávy, hrabání listí, práce s hlínou a kompostem, stavební a bourací práce, manipulace s nahnilou zeleninou či plesnivým pečivem, atd.

Dezinfekce inhalátoru

[row] [col1] Tak jako si zdravý lidé každodenně čistí zuby musí nemocní CF pravidelně čistit svůj nebulizer k inhalátoru. Přečtěte si rady jak správně dezinfikovat inhalátor a pomůcky k dechové fyzioterapii. [/col1][col2] Každodenní dezinfekce nebulizeru a pomůcek k dechové fyzioterapii je pro nemocné cystickou fibrózou naprosto zásadní. Jelikož mikrobům se nejvíce daří ve vlhkém prostředí, nelze nechat po inhalaci nebulizer neošetřen. Při další inhalaci by jinak došlo k vdechování těchto přemnožených mikrobů. Po každé inhalaci tedy nebulizer rozeberte, důkladně omyjte jarem a velmi horkou vodou. Poté dokonale vysušte. Jednou denně je nutné nebulizer sterilizovat. Nejjednodušším způsobem je vyvařit inhalátor ve vodě po dobu 5 minut. Můžete také využít elektronické parní sterilizátory, které se prodávají na kojenecké lahve. U nebulizerů s membránou (Pari E-flow, Philips InnoSpire Go) nelze využívat sterilizátor do mikrovlnné trouby. Za studena můžete dezinfikovat namočením do roztoku 70% isopropylalkoholu po dobu 5 minut. Zajímavým tipem na cesty pak může být dezinfekce pomocí dezinfekčních tablet (např. Milton). Zejména s ohledem na inhalátory s aerosolovou membránou doporučujeme používat destilovanou vodu, můžete tím prodloužit funkčnost membrány. Pokud jsou v domácnosti sourozenci s CF každý má samozřejmě vlastní „cf výbavu“ a sterilizace nebulizerů probíhá také separátně. [/col2] [/row]