Five Feet Apart

Téma CF v knihách a na obrazovce vyhledávám již mnoho let. Pokud se na nějakou chvíli chcete nechat vcucnout do světa nemocných cystickou fibrózou, Five Feet Apart je bezesporu správná volba. Někdy příště se můžu jako pacientka s CF vrátit k recenzi dalších filmů a knih. Právě teď je však vhodná doba věnovat se tomuto americkému snímku. V podivném českém překladu „Tři kroky od sebe“, je totiž nyní k dispozici na české platformě Netflix…

Tenhle film je naprosto unikátní z hlediska detailů i autentičnosti, tedy pokud žijete s CF v USA. Jako pacient musím ocenit, jak to celé působí – žilní porty, peg sondy, nutriční pudinky, naše správné inhalátory i léky. Dokonce bych řekla, že se herci dlouho učili techniku, jak správně lapat po dechu, aby opravdu vypadali jako typický pacient na kyslíku. Na vzniku filmu se také významně podíleli samotní pacienti s CF, zejména Claire Wineland, která byla velikou inspirací pro postavu Stelly a spoluiniciovala vznik celého příběhu.

Když máte cystickou fibrózu, musíte respektovat tzv. cross infection prevention, což v naší praxi znamená, že se nemáte stýkat s jinými pacienty. Toto pravidlo má velmi opodstatněný důvod. Každý z nás může mít plíce osídlené různými bakteriemi a tyto bakterie bychom si vzájemně mohli velmi lehce předat. Některé z nich jsou poměrně běžné, můžeme je nalézt i u zdravé populace, ale některých se velmi bojíme, protože mohou mít pro nás fatální následky.

Hlavní postavy tohoto filmu pro sebe navzájem nemůžou být větším rizikem. – Ona čeká na transplantaci plic a naproti tomu on má bakterii, se kterou nemůže být k transplantaci nikdy indikován. Z mého pohledu je ten příběh zkratkovitý a uspěchaný, protože se film odehrává v časovém úseku zhruba dvou týdnů. Navíc jsou tam scény, které jsou na mě zkrátka moc… Nemám ráda, když je něco přitažené za vlasy a v tomhle filmu je takových věcí opravdu hodně. Zejména s ohledem na tu prevenci přenosu infekce (řeknu jen bazén, tělocvična, oslava narozenin? Vzpomínáte, jak se desinfikovala potom, co mu vlezla do pokoje a teď tohle?) Největší odvaz je samozřejmě závěr filmu, ale nechci tu dávat spoiler. Nicméně je to film, a tak se dá přimhouřit oko. Jako veliké plus oceňuji povedený soundtrack filmu. Film se stylizuje do tradiční americké romance ústřední dvojice, kde většinu příběhu vyplní jejich vztahové linky – oproti například dalšímu dílu o CF, velmi kvalitnímu dánskému snímku Oxygène /Dech/, kde pacienti s CF řeší ještě širší spektrum životních otázek a výzev, co onemocnění přináší.
V dalším odstavci se spoileru dopustit musím.

Největší ztotožnění s realitou mého života jsem našla v momentě, kdy na CF zemře Stelly kamarád a ona naprosto v šoku a zhroucená křičí, že to byl její nejlepší kamarád a ona ho nikdy ani nemohla obejmout. Ano, to je na CF jedna z nejtěžších věcí. A nespočítám, kolikrát jsem si říkala to samé, jak jsem měla někoho ráda a říkala jsem si: „Sakra, vždyť jsme si nikdy ani nepodali ruce, neobjali se, nebo jsme se ani nikdy osobně nepotkali!“

Zmínila bych i zásadní rozdíly v prostředí nemocnice ve filmu a jak nemocniční prostředí vypadá u nás. Vlastně je ten rozdíl tak propastný, že si to ani víc představit nedokážu. Samozřejmě je to nejmarkantnější například v pokojích pacientů, které spíš než nemocnici připomínají pokoje hotelové. V takovém prostředí by se jistě každý z pacientů určitě cítil o dost lépe… Určitě by to mělo i pozitivní vliv na rozhodnutí pacienta nechat se hospitalizovat a pozitivní efekt by se projevil i v průběhu léčby v nemocnici. U nás jsme upřímně rádi, pokud se povede, že jste na pokoji sami.

Jsou tam patrné i odlišnosti ve fyzioterapii. V Evropě nebývá tak běžné použití vibrační vesty. My se odmalička učíme mnoho dechových cvičení a používáme různé rehabilitační pomůcky, do kterých foukáme a které nám pomáhají posunout hlen v plicích tak, aby šel snáze vykašlat. V USA se prakticky celá fyzioterapie odvíjí od toho, že si nasadíte vestu, která s vámi klepe. Jako pacient bych si takovou vestu velmi ráda někdy vyzkoušela. Zajímalo by mě, jak velký to může mít efekt na uvolnění hlenu.

Za věrohodnost léčby cystické fibrózy si Five feet apart zaslouží alespoň 9 hvězdiček z 10… Takže pokud vás to jen trochu zajímá, rozhodně si tenhle film na Netflixu nenechte ujít!