Sociální poradenství
Poskytujeme bezplatné sociální poradenství nemocným s CF a jejich blízkým. Nejste si jisti, zda máte nárok na dávky státní sociální podpory? Řešíte jinou tíživou situaci v souvislosti s onemocněním nebo péčí o nemocného pacienta CF, a potřebovali byste se o tom poradit? Jsme tu pro vás.
S čím vám rádi pomůžeme
- Vyslechneme vás
Vyslechneme vás a podrobně s vámi probereme vaši situaci. Společně se pokusíme najít nejlepší možná řešení, či alternativy.
- Podpoříme vás
Emočně vás podpoříme. Stabilizujeme váš psychologický stav, nebo právní situaci.
- Pomůžeme vám se orientovat
Vysvětlíme vám jak funguje oblast státní sociální podpory a hmotné nouze. Pomůžeme vám podat příspěvek na péči, žádost o invalidní důchod, průkaz OZP, atp.
- Spojíme vás s odborníky
Pomůžeme vám najít kontakty, případně kontaktovat organizace, či odborníky zabývající se podobnou problematikou v místě vašeho bydliště.
Příspěvek na péči
Je Vašemu dítěti více než 1 rok, chtěli byste požádat o příspěvek na péči a nevíte jak na to? Co pro to musíte udělat a jak bude celý proces probíhat? Potřebujete poradit?
Průkaz osoby zdravotně postižené
Průkaz osoby zdravotně postižené může pomoci řešit řadu složitých životních situací. Pacient CF může o tento průkaz požádat a my Vám rádi poradíme, jak na to a jaké podklady by bylo vhodné shromáždit.
Sociální šetření v rodině
Požádali jste o příspěvek na bydlení nebo průkaz OZP? Bude nezbytné se připravit na příchod sociálního pracovníka. Jak se na sociální šetření vhodně připravit najdete zde.
Invalidní důchod
V závislosti na životní situaci, kterou aktuálně řešíte, je možné požádat o invalidní důchod. S náležitostmi jednotlivých žádostí a procesním postupem jsme připraveni Vám poradit.
Ostatní sociální dávky a dávky hmotné nouze
Zvládnout obtížnou sociální situaci Vám mohou pomoci další dávky státní sociální podpory. Kdo a jak o ně může požádat, se dozvíte v této sekci.
Komu jsou naše sociální služby určeny
Sociální poradenství je poskytováno nemocným s CF, nemocným diagnostikovaným jako CFRD (atypické formy CF), či lidem s podezřením na tyto diagnózy. Poradenství je určeno i pro jejich rodiny, opatrovníky a blízké osoby. Minimální věk pro poradenství je 16 let. Pokud není věková hranice splněna, musí být jednání osobně přítomen zákonný zástupce.
Sociální poradenství je poskytováno pouze občanům České republiky nebo lidem dlouhodobě pobývajícím na území ČR, jejich rodinám, opatrovníkům, či blízkým. Není naopak poskytováno osobám s agresivním chováním, pod zjevným vlivem alkoholu, či jiných omamných látek.
Často kladené dotazy
Než se nás rozhodnete kontaktovat přímo, projděte si nejčastěji kladené dotazy. Možná svůj problém dokážete vyřešit hned.
Která sociální pracovnice je vhodná k řešení mého problému?
Sociální pracovnice Mgr. Alžběta Slavíčková vám pomůže s žádostmi a odvoláním v těchto případech: důchod, žádost o průkaz osoby zdravotně postižené, žádost o příspěvek na péči, ostatní sociální dávky a dávky hmotné nouze.
Sociální pracovnice Mgr. Barbora Kožnarová poskytuje základní sociální poradenství, vede s klienty mediaci, nabízí psychosociální podporu pomocí telefonní, e-mailové i osobní konzultace a účastní se edukačních pobytů. Zároveň se na ní můžete obracet v souvislosti s projektem Patronů rodičů, jehož je koordinátorkou. Organizuje víkendové pobyty rodičů a víkendové setkání Patronů rodičů.
Proč mediace trvá tři hodiny?
Jedno mediační sezení trvá opravdu tři hodiny. Je to hlavně z toho důvodu, aby obě strany dostaly dostatek prostoru pro vyjádření se k tomu, jak situaci vidí a jak se cítí. Aby strany došly k vzájemnému pochopení, je třeba tento proces neuspěchat. U rodinných kauz zároveň zpravidla jedno sezení nestačí. Je dobré se setkat alespoň dvakrát či třikrát. U náročnějších kauz je třeba se setkat vícekrát. Uvědomte si, že některé spory a konflikty trvají týdny, měsíce či roky. Takové věci nelze vyřešit za pár minut.
Kontakt na sociální poradkyně
Kontaktujte nás telefonicky, mailem, nebo se osobně zastavte v naší poradně na adrese Klubu nemocných cystickou fibrózou. Před návštěvou je však nutné dopředu zavolat a domluvit se.
Kam dál
Finanční a materiální pomoc
Zažádejte si o finanční příspěvek na náklady spojené s léčbou. Klub CF poskytuje svým řádným členům každoroční finanční pomoc. Pro pacienty v hmotné nouzi máme také fond sociální pomoci.
Psychologické poradenství
Naše psycholožka vám ráda pomůže probrat všemožné aspekty nemoci. Bezplatně je k dispozici rodičům, rodinným příslušníkům i dospělým pacientům. Psychologické poradenství je poskytováno buď osobně v Klubu CF, online nebo po telefonu.
Patroni rodičů
Rodiče pomáhají rodičům. Projekt nejen pro rodiny nově diagnostikovaných cystickou fibrózou. Naši laičtí poradci, tzv. patroni, vyškolení poradci z řad rodičů dětí s cystickou fibrózou, vám rádi zprostředkují své zkušenosti.
Zapůjčení přístrojů a pomůcek
Je vaše pomůcka nebo přístroj rozbitý? Čekáte na novou pomůcku nebo přístroj od vaší pojišťovny? Klub CF poskytuje řádným členům možnost zapůjčení pomůcek a přístrojů. Veškerá výpůjčka pro členy Klubu CF je zdarma.