Nové léky

Dlouhou dobu znamenala léčba cystické fibrózy pouze léčbu symptomů, ale nyní se léčba zaměřuje na léčbu toho, co nemoc způsobuje a to je vadný chloridový kanálek. Jde již o léčbu kauzální. Ještě to neznamená vyléčení cystické fibrózy – to zvládne až genová terapie, ale výrazně se prodlužuje život pacienta a mění se i kvalita jeho života.

Cystická fibróza je způsobena mutacemi v genu transmembránového regulátoru vodivosti cystické fibrózy (CFTR), které ovlivňují produkci proteinu CFTR . Pokud protein CFTR není vyvinut správně, ovlivňuje to rovnováhu solí a tekutin uvnitř i vně buňky. Tato nerovnováha vede k hustému, lepkavému hlenu v plicích, slinivce břišní a dalších orgánech.

Vývoj léků je zaměřený na specifické defekty proteinu CFTR. Jako skupina se tyto léky nazývají modulátory, protože jsou určeny k modulaci funkce proteinu CFTR tak, aby mohl sloužit své primární funkci: vytvořit kanál pro tok chloridu (složky soli) přes povrch buňky.

Když se obnoví správný tok chloridů, hlen se rehydratuje uvnitř plic a dalších orgánů. Ačkoli modulátory ještě nemohou úplně obnovit správný tok chloridů, mohou jej dostatečně zlepšit tak, aby zmírnily příznaky u lidí s CF.

Typy modulátorů

Modulátory CFTR jsou léky, které se zaměřují na léčbu defektu proteinu CFTR. Přečtete si jak funguje nová kauzální terapie.

Podrobnosti

CFTR modulátorová terapie

Moderní kauzální léčba přináší nové léky do života pacientů. Více informací o nejnovějších lécích.

Podrobnosti

Testování na organoidech

Nové metody testování léků přinášejí šanci na léčbu i pro pacienty se vzácnými mutacemi.

Podrobnosti